לכבוד                                                                           23.2.2006

ראש ועדת ההיערכות לרעידת אדמה, חיפה

 

שלום רב,

בהמשך לשיחותינו הקודמות, רצ"ב קלטת, עליה הקלטתי היום שתי תכניות מערוץ National Geographic, הראשונה על רעידת האדמה בסן פרנציסקו, והשניה על התמוטטות בית מלון בסינגפור.

 

ברעידת האדמה בסן פרנציסקו ב- 1989 נהרגו רק עשרות, בגלל תקן הבניה החמור של קליפורניה. בתכנית אחרת נאמר שבניה לפי התקן של קליפורניה עולה רק 1% יותר מאשר בניה רגילה.

 

תוכל לראות שרוב הניצולים חולצו בשעות הראשונות, אחרת היו מתים. באק הלם חולץ בחיים אחרי שהיה לכוד 5 ימים, אבל הטיפול הטוב ביותר בבית חולים לא עזר: כליותיו כשלו ובעקבותיהן כל מערכות גופו, והוא נפטר אחרי חודש. כשלון הכליות במקרים אלו הוא בגלל התפרקות חלבוני גוף באברים שנמעכו או היו לחוצים בזמן הלכידה במשך זמן רב. בישראל היו שנים קודם עשרות מקרים שחיילים מתו לאחר שחולצו מהבנין שהתמוטט בלבנון, כולם בעקבות קריסת כליותיהם. טיפול שיש לו סיכוי לעזור הוא כליה מלאכותית, עוד בטרם תיכשלנה הכליות. רופאים שעסקו בכך יוכלו לספר לך על כך יותר ממני.

 

בהתמוטטות המלון בסינגפור נהרגו 33 וחולצו 17. מהם, 11 חולצו ביום הראשון מהשכבות העליונות של ההריסות.  6 נוספים חולצו מעומק ההריסות לאחר יותר מיומים, וניצלו. זאת משתי סיבות: שפר מזלם והם נלכדו בלי שאבריהם נמעכו. בנוסף, היתה בסביבה קבוצת כורי מינהרות בעלי נסיון וציוד, שניצלו את נסיונם כדי לחפור מינהרות בעומק ההריסות, וכך הצליחו (בקושי רב) לאחר יומיים להגיע ולהציל 6 מאלו שנלכדו בעומק ההריסות. חוץ מזה, פעולות החילוץ החלו מיד ולקחו יותר מיומיים.  לו החלו בפעולות החילוץ לאחר זמן, והיו לוקחות יומים, לאחר 3 ימים ויותר היו 6 הלכודים בעומק ההריסות נחנקים מהמחסור בחמצן ומאדי הדלק.

 

חקירה מאומצת גילתה שהתמוטטות המלון בסינגפור נגרמה ע"י טעות בחישוב העומס בתכנון, שגרמה שהמלון היה על סף התמוטטות 15 שנים עד שהתמוטט. בעקבות זאת החליטו הרשויות בסינגפור לבדוק כל תכנית בנין וכל חישוב קונסטרוקציה לאחר התכנון ולפני הבניה, כדי שאסון מסיבה זו לא יחזור. בית שעל סף התמוטטות בגלל טעות תכנון, יתמוטט ברעידת אדמה. בחיפה לא בודקים את התכניות (ראה דו"ח מבקר המדינה 51ב, ודו"ח מבקר העיריה). באיזור שכן לחיפה כן בודקים.

 

שתי תוכניות הטלויזיה מדגימות עד כמה חשוב חילוץ מוקדם ככל האפשר. אבל החילוץ המיידי ביותר יכול להציל עשרות בלבד במקרה הטוב. התכנית על בית המלון מראה כמה חשוב לבדוק את התכניות לאחר התכנון ע"י הרשויות. כך אפשר להציל רבבות ע"י מניעת התמוטטות ביתם ברעידת אדמה בגלל טעות תיכנון או תיכנון לקוי (פל-קל, בניני "רכבת"; ברוסיה היו רבבות הרוגים ברעידת אדמה כשכל הבתים הזהים של רובעים שלמים בעיר אחת התמוטטו ברעידת אדמה לא חזקה, בעקבות טעות בתיכנון הבנין).

 

תכנית לחילוץ מיידי צריכה להיות גמישה כדי שתופעל מייד ע"י עבודת כל המחלצים שהם ומשפחותיהם לא נפגעו.

 

היות וברור שכל דבר כרוך בתקציב, הקלטת תוכל לא רק לשמש לך כמדריך ללימוד מנסיון אחרים בעולם, אלא גם להצגה בפני אחרים לצורך השגת תקציב להכנות לחילוץ מיידי ולבדיקה ע"י הרשויות של תכניות קונסטרוקציה לאחר התיכנון ולפני הבניה.

 

                                                          בכבוד רב,

                                                         

                                                          (תושב שכונת רמות רמז)